No Widgets found in the Sidebar

Sharing is caring!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Merhaba! I’m Marie, as well as I’m your new childbirth professional right here at healthy Moms. I’m a mother, doula, childbirth educator, as well as author, as well as I like natural childbirth. Not only do I like it, however research study overwhelmingly shows that natural birth is the safest method for low-risk women to deliver. That being said, I absolutely dislike the natural vs. medical birth fight. Why fight for a side when we ought to be combating for safe birth? For many women, natural birth is what is safest, however not always. as well as just since something is safe, doesn’t imply it is easy!

I can’t completely support either side of the childbirth argument since both sides downplay specific elements of birth, as well as both sides exaggerate.  The medical world downplays the dangers connected with interventions, focusing solely on their benefits, providing women the false assumption that whatever they offer is risk-free as well as prudent for each situation.  The natural world focuses on the physiological benefits as well as security of providing birth, however downplays exactly how physically challenging as well as agonizing natural childbirth can be for numerous women.  My composing normally focuses on providing women the omitted info concerning medical interventions, however today I’d like to focus on three areas that requirement enhancement from the natural birth camp.

1. Making natural birth out to be simpler than it truly is. 

Can natural birth be painless, even easy? Yes, to some: however the overwhelming majority of women discover labor to be painful. Our epidural rate is all the proof we requirement to see that the general consensus is labor is painful. It seems like numerous natural birthers as well as natural birth advocates are insistent on telling women that birth is not painful, as a method to practically manipulate them into wanting a natural birth. however exactly how does this serve the lady who will ultimately go into labor as well as discover out for herself that natural birth is not simple or painless?

Related  3 simple methods to get Rid of the mom Pooch

Some women will have a 3 hour labor with a infant that was optimally positioned, however others will have a labor with a posterior infant that triggers intense back pain that not only makes labor longer, however much more painful, too. natural birth can be hard. inanılmaz zor! as well as telling women otherwise is insulting and dishonest. If a lady is strong sufficient to provide birth she is strong sufficient to deal with the truth.

Whether you phone call it a pressure wave, a surge, or a moment of intensity, it’s still a contraction.  You can modification the name, however you can’t modification what it is or what it does.  Yes, we can provide women practical tools to lower their understanding of pain, however we can likewise provide them reasonable expectations of exactly how challenging labor is to numerous women.  I like to tell my clients to expect labor to be difficult, however to likewise expect themselves to be strong sufficient to deal with it.  This lets them understand that perceiving their birth as agonizing is not them failing at birth, however simply experiencing birth.  It likewise lets them understand that their body as well as pain threshold will increase to the occasion, as well as they will be able to cope.

2. Making their clients hostile towards medical professionals. 

Something occurs when women discover the genuine dangers connected with interventions. They get frustrated as well as concern that a medical expert will take advantage of them or coerce them into an intervention they don’t need. However, taking these strong feelings of distrust as well as defensiveness into the birthing space can bring a great deal of unneeded contention into a birth.

It is not only acceptable, however more suitable for birth educators to instruct their clients that although birthing interventions are grossly overused, that many medical experts are simply just doing their job- offering the medical care they were trained as well as hired to provide.

Related  Is Your task putting Your pregnancy at Risk?

It’s an fascinating predicament for both parties.  The nurse is trained to provide medical care, as well as the couple has selected to birth in a medical setting, yet does not want anythingHemşire sağlamaya alışkındır. Bunun yerine hemşire hor görmeden memnun. Bunu sık sık görüyorum, yanı sıra kimseye hizmet etmiyor ve sadece rahat bir atmosfer olması gereken şeyi gerginlik ve güvensizlik haline getiriyor.

Gerçekten bilgilendirilmiş ve güçlendirilmiş bir çift, doğumlarında neler olduğunu belirlemek için kendilerine güveniyorlar ve güvendikleri bir bakım tedarikçisini keşfettiler. Bir prosedürü veya seçeneği reddetmek istediklerinde, bunu çekişmeden yapabilirler. Eğer odaya girecek herkese karşı kendilerini silahlandırmaları gerektiği gibi doğum hissine girerse, doğum yapmak için yanlış yer seçtiler. (Tıbbi tesis doğumunun tek seçenek olduğu bir alanda çevrimiçi olmadıkça.)

3. Kadınları gerçekten müdahaleleri gerektiğinde hazırlamamak.

Doğuşumun dördünü de doğurmayı sevdim. Kendimi güçlü ve yetkin hissettirdi. Ancak dördüncü çocuğumu sağladıktan sonra kanamayı durdurmadığımda, pitocin için yalvardım, hiçbir şeyin uterus “masajından çok daha acı verici olabileceğini hissettim, ebemin bana sağladığı ve seçimlerimin uterus masajı, pitocin, veya kanama. Yine de, kadınların doğumdan sonra pitocin’i reddettiğini gördüm, çünkü müdahaleleri reddetmek için o kadar kazınmışlar ki, bir tane gerektiğinde bile göremedikleri!

Müşterilerimize hedefimizin maliyetleri ne olursa olsun önlemek olmadığı konusunda talimat vermemiz gerekiyor. Müdahalelerin uygun kullanımı hedefimizdir. Amacımız rutin olarak müdahaleleri kullanmak veya rutin olarak reddetmek değil. Amacımız onları tam olarak anlamak, ihtiyaç duyulduklarında kullanmak ve olmadıklarında onları önlemektir.

İlgili Kenya Moore, “Büyükelçi” olarak Infant Quest Vakfı’na katılıyor

Bir doğum merkezinde doğum planlayan birkaç günün programı boyunca bir bayanı desteklemeyi aklımda tutuyorum. Günler süren yoğun kasılmalardan, son derece ıslak uykunun yanı sıra emeğiyle hiçbir gelişme, ebe ve müşterim birlikte hastaneye transfer olmanın zamanını seçti. Yine de geldiğimizde, müvekkilim hemşireye düşmanca (bakınız Örnek 2) ve pitocin’i pratik olarak 6 saat reddetti. (Örn. 3) görevinin tıbbi müdahaleleri önlemek olduğuna inanıyordu, ancak emeği ilerlemediği için pitocine açıkça ihtiyaç duymasına rağmen, vücudu bitkinlik belirtileri gösteriyor. “Verdikten” ve tıbbi desteği kabul ettikten sonra bana bir başarısızlık gibi hissettiğini söyledi ve tüm iyi arkadaşlarının neden basit bir doğum yapabileceğini anlamadığını anlamadı. (Örn. 1)

Ne yazık ki, onu bu an için hazırlamadığımı anladım. Onu güzel, tıbbi tesis doğumu için hazırlamıştım. Transfer yapma olasılığı hakkında bit bilgilerini sağlamak, transfer olmanın, doğum merkezinin sağlayamayacağı bir müdahaleye ihtiyacı olduğunu ima edeceğini anlayacağını varsayar.

Doğum eğitimi de kapsayıcı ve geniş olmalıdır. Bugünün seçim dünyasında sadece doğal doğum güvenliğine veya müdahalelerin tehlikelerine odaklanamayız. Gerçek doğum eğitimi tek taraflı değildir, ancak olasılıkların yanı sıra seçeneklerin tamamı hakkında bilgi verir. Bu kadar da argümanın tarafınızı yanılmaz görünmüyor.

Kadınların gerçekçi olmayan beklentiler, güvensizlik ve düşmanlık duyguları veya tıbbi desteğe ihtiyaç duyup duymadıklarını belirleyememeleri için doğumlarına girmemeleri için dürüstçe bilgilendirmemiz gerekiyor.

Bu gönderiye bağlantı:

By ycgix

Leave a Reply

Your email address will not be published.